گروه صنعتی پی خاک سنگ

لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه بتن به همراه کاربرد و شرح آزمایش(+مشاهده قیمت و خرید)

خلاصه مطالب:

در احداث ساختمان و سازه‌های عمرانی پس از فولاد، بتن یا کانکریت(concrete) یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است. کیفیت و میزان مقاومت بتن روی مقاومت ساختمان در برابر عوامل طبیعی و محیطی(مانند زلزله) موثر است. به همین دلیل قبل از شروع به ساخت سازه در آزمایشگاه بتن با استفاده از تجهیزاتی که در آن وجود دارد، آزمایش‌های روی نمونه […]

در احداث ساختمان و سازه‌های عمرانی پس از فولاد، بتن یا کانکریت(concrete) یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است. کیفیت و میزان مقاومت بتن روی مقاومت ساختمان در برابر عوامل طبیعی و محیطی(مانند زلزله) موثر است. به همین دلیل قبل از شروع به ساخت سازه در آزمایشگاه بتن با استفاده از تجهیزاتی که در آن وجود دارد، آزمایش‌های روی نمونه بتن انجام می‌شود.

بتن به شکل مکعب

بتن

 از آنجایی که بتن از سیمان، سنگدانه، آب و افزودنی‌های دیگری تشکیل می‌شود باید نسبت میزان هر یک از آنها با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه بتن و به طور جداگانه انجام شده تا مقدار نسبی آنها به صورت دقیق مشخص شود.

با نتایجی که از آزمایش بتن و مصالح به دست می آید می توان اندازه سیمان یا شن و ماسه را برای رفع عیب بتن کم و زیاد کرد. نتایج زیادی از این آزمایش قابل استخراج است که هر کدام به نوبه خود از اهمیت برخوردار هستند.

در ادامه با پی خاک سنگ همراه باشید تا تعریف درستی از آزمایشگاه بتن ارائه دهیم ، پارامترهای مورد بررسی در آزمایشگاه بتن را بشناسیم و لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه بتن به همراه قیمت ، به همراه کاربرد هر تجهیز و آزمایش مربوط به آن را ارائه دهیم. در انتها میتوانید برای خرید هر تجهیز با پی خاک سنگ تماس بگیرید و هر سوالی دارید، در انتهای این صفحه از ما بپرسید. لطفا با ما همراه باشید

آزمایشگاه بتن الک کردن خاک

 

تصویری از آزمایشگاه بتن

فهرست مطالب

آزمایشگاه بتن چیست؟

سیمان و ماسه جزو مواد اصلی در ساخت بتن هستند که برای مقاوم‌سازی آن باید مقدار و رفتار آنها را مورد ارزیابی قرار داد و کنترل کرد. بنابراین لازم است در آزمایشگاه بتن رفتار اجزای ساختمان در اثر برخورد با عواملی چون زلزله و دیگر عوامل محیطی سنجیده شود و مورد تایید سازمان نظام مهندسی نیز باشد. علاوه بر این باید مشخص شود که این اجزا چه اندازه تحمل بار را دارند. به همین دلیل لازم است که اجزای مختلف بتن در آزمایشگاه مورد بررسی قرار بگیرند.

تجهیزات آزمایشگاه بتن

پارامترهای مورد بررسی در آزمایشگاه بتن کدامند؟

پارامترهایی که در آزمایشگاه بتن مورد بررسی قرار میگیرند:

 • تعیین وزن سیمان
 • دانه بندی خاک
 • درصد جذب آب
 • طرح اختلاط بتن
 • محاسبه وزن، واحد و حجم مصالح
 • نمونه برداری از مصالح
 • درصد جذب رطوبت سطحی
 • تعیین وزن مخصوص ظاهری به روش پیکنومتر و دونگان
 • هم ارزی
 • وزن مخصوص توده‌ای
 • درصد جذب آب
 • طرح اختلاط بتن هیدرومتری
 • تعیین مقاومت ساییدگی مصالح درشت

با تجهیزات آزمایشگاه بتن چه می‌کنند؟

در آزمایشگاه بتن از وسایل و تجهیزاتی برای آزمایش بر روی نمونه‌های بتن استفاده می‌شود که با بکارگیری‌شان می‌توان روی نمونه بتن آزمایش کرده و اطلاعات مفیدی را از آنها به دست آورد. برای مثال در آزمایش اسلامپ، روانی و تراکم بتن اندازه‌گیری می‌شود که با توجه به عددی که در این آزمایش به دست می‌آید می‌توان کارایی بتن را برای کاربرد مورد نظر بررسی کرد.

آزمایش بتن

بتن تحت آزمایش

لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه بتن

از اساسی ترین شرایط تاسیس آزمایشگاه بتن ، تهیه لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه بتن می باشد. در ادامه علاوه بر شرح کاربرد هر یک از تجهیزات در آزمایشگاه بتن، شما میتوانید قیمت دستگاه ها را نیز مشاهده فرمایید و برای خرید و مشاوره رایگان با پی خاک سنگ تماس حاصل فرمایید.

دستگاه جک بتن شکن برای اندازه گیری میزان مقاومت فشاری نمونه بتن با استفاده از نمونه‌های مکعبی و استوانه‌ای استفاده می‌شود.

روش کار بدین صورت است که نمونه مورد نظر داخل دستگاه قرار گرفته و با وارد کردن فشار محوری به آن تا زمان ساخته شدن نمونه بتن آن را تحت نیروی فشاری قرار می‌دهند. سپس بعد از ایجاد شدن اولین ترک بر روی نمونه، میزان کاهش مقاومت بتن در مقابل مقدار نیرویی که به آن وارد شده است مشخص شده و اندازه گیری می‌شود.

دستگاه جک بتن شکن

دستگاه جک بتن شکن در آزمایشگاه بتن

دستگاه جک بتن شکن

ورود به صفحه محصول

 

دستگاه جک خمشی از جمله مهمترین تجهیزات آزمایشگاه بتن است که با استفاده از آن مقاومت کششی بتن مشخص می‌شود. این دستگاه ساختاری شبیه به دستگاه جک بتن شکن دارد. عدم وجود ترک در سازه‌های بتنی برای حفظ و تداوم میلگردها اهمیت بسیاری دارد.

با استفاده از دستگاه جک خمشی مقاومت‌هایی در ظرفیت‌های ۴۰ تا ۲۰۰ تن بر روی نمونه وارد می‌شود تا میزان مقاومت واقعی آن تحت بار کششی محوری سنجیده شود.

 

گاهی در عملیات‌های ساختمانی نیاز است تا مقاطع بزرگ مانند آجر، بلوک سیمان و یا سرامیک برش داده شوند. در چنین مواقعی برای برش این موارد و همچنین برش مقاطع نمونه‌های استوانه‌ای یا نمونه‌های برداشته شده از محل، از دستگاه برش مقاطع استفاده می‌شود. از جمله ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت تنظیم ارتفاع تیغ
 • مجهز به سیستم خنک کننده
 • مجهز به محفظه تیغ
 • دارای صفحه متحرک برای قرار دادن نمونه در زیر تیغه

یکی از تست‌هایی که در آزمایشگاه توسط تجهیزات آزمایشگاه بتن انجام می‌شود به دست آوردن ضریب تراکم بتن است که مقدار آن از نسبت چگالی واقعی به چگالی بتن محاسبه می‌شود.

ساختار این دستگاه به گونه‌ای است که دارای دو مخروطی و یک ظرف استوانه‌ای بوده و قیف‌هایی روی آن طراحی شده که برای ریزش بتن در قسمت پایینی دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش بر روی بتن‌هایی که قرار است در جاده سازی مورد استفاده قرار بگیرند انجام می‌شود.

در زمان شکل گیری بتن و مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده آن مقداری هوا به صورت حباب در بتن شکل می‌گیرد. وجود این فضاهای خالی در بتن به میزان نفوذپذیری آن ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل هنگام انجام آزمایش بر روی نمونه های بتن مقدار هوای محبوس شده در آن را نیز توسط تجهیزات آزمایشگاه بتن اندازه گیری می‌کنند.

دستگاه تعیین درصد تراکم بتن

دستگاه تعیین درصد تراکم بتن

 

یکی دیگر از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاه بتن دستگاه اسلامپ است که برای اندازه گیری جریان پذیری بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این آزمایش، بتن تازه داخل قالبی به صورت مخروطی ریخته می‌شود و سپس قالب را برمی‌دارند. بدین ترتیب میزان اسلامپ بتن که همان مقدار افت و پایین آمدن بتن است اندازه‌گیری می‌شود.

میزان مواد، نوع سنگدانه و روش‌های مخلوط کردن در آزمایش اسلامپ تاثیر دارند. ساختار این دستگاه شامل یک مخروط تراکم، شاخص اندازه گیری و خط کش است. از این آزمایش به عنوان مقرون به صرفه‌ترین آزمایش‌هایی که روی بتن انجام می‌شود نام برده می‌شود، زیرا نتیجه آن بلافاصله به دست می‌آید.

دستگاه اسلامپ بتن

دستگاه اسلامپ بتن در حین کار

دستگاه اسلامپ بتن

در آزمایشگاه بتن لازم است برای آماده سازی نمونه‌ها از قالب‌هایی استفاده شود که ابعاد و جنس آنها متفاوت از بتن باشد. به همین منظور از قالب‌های مکعبی که جنس آنها از چدن است استفاده می‌شود.

قالب نمونه گیری مکعبی برای آزمایشگاه بتن

قالب هی نمونه گیری مکعبی چدنی

قالب مکعبی نمونه برداری بتن

 

قالب استوانه ای بتن از دیگر تجهیزات آزمایشگاه بتن است که برای نمونه گیری از بتن به صورت استوانه‌ای استفاده می‌شود. این قالب‌ها تمامی استانداردهای مورد نیاز برای قرارگیری بتن در داخل آن را دارا بوده و در دو نوع فولادی و پلاستیکی و در حجم‌های ۳، ۴ و ۶ اینچ وجود دارند. این قالب‌ها ظروف بسیار خوبی برای اندازه گیری نمونه بتن هستند؛ اما به علت سختی کپینگ کردن و حجم زیاد نمونه‌های استوانه ای در آزمایشگاه، معمولاً از قالب مکعبی بتن استفاده می‌کنند.

قالب استوانه ای نمونه برداری بتن

قالب استوانه ای نمونه برداری بتن

ورود به صفحه محصول قالب استوانه ای بتن

 

از این دستگاه که جزو تجهیزات آزمایشگاه بتن محسوب می‌شود برای اندازه گیری میزان عمق نفوذ آب در بتن در مدت زمان و فشار مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این آزمایش نمونه بتن داخل دستگاه قرار گرفته و تحت فشار حداکثری ۱۰ بار توسط کمپرسور خواهد بود. از آنجایی که نفوذ آب در بتن همیشه با یخ زدگی و زنگ زدگی میلگردها همراه است، می‌تواند عامل مخربی برای بتن باشد. به همین دلیل میزان نفوذ آن از جهات مختلف را اندازه گیری می‌کنند تا میزان تخریب بتن را کاهش دهند.

از این دستگاه برای تولید لرزش در مواد داخل قالب به منظور متراکم و همگن کردن آنها و همچنین از بین بردن فاصله بین مواد فشرده سازی آنها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه حباب‌های موجود در بتن را کاهش داده و باعث می‌شود که سطح یکنواختی در آن ایجاد شود. به همین دلیل وجود میز ویبره بتن در بین تجهیزات آزمایشگاه بتن مهم بوده و جزو وسایلی است که به کاهش مقاومت و ترک‌هایی که ممکن است در آینده بر روی بتن ایجاد شوند کمک می‌کند.

 

از دستگاه التراسونیک برای تعیین میزان همگنی و مقاومت بتن استفاده می‌شود. روش کار این دستگاه بدین صورت است که با ارسال پالس‌های التراسونیک با سرعت ۳ تا ۵ کیلومتر بر ثانیه از بین بتن، ناپیوستگی‌‌های ریزی که در ساختار آن وجود دارد را نشان می‌دهد.

آزمایش تعیین میزان همگنی و مقاومت بتن ، با در اختیار قرار دادن مقاومت فشاری، نسبی طول و ابعاد ترک‌های ایجاد شده در بتن می‌توانند به مهندسین در مقاوم سازی سازه‌های آنها کمک کنند. علاوه بر این دستگاه التراسونیک بتن کیفیت دانه بندی در بتن، عمق ترک‌های موجود و همچنین منحنی دانه بندی بتن را نیز مشخص می‌کند.

این دستگاه از مجموعه تجهیزات آزمایشگاه بتن برای مخلوط کردن بتن استفاده شده که دارای پره متحرک درون یک استوانه بوده و مواد بتن داخل آن قرار می‌گیرد. در نهایت با میکس کردن آنها اختلاط یکنواختی از کیفیت بتن را به ما ارائه می‌دهند. میکسرها در سایز بزرگتر با حجم ۶۰ تا ۲۰۰ لیتر نیز طراحی شده‌اند که قابلیت نصب بر روی کامیون را داشته و می‌توان از آنها برای بتن ریزی در سطح جاده‌ها و … استفاده کرد.

این وسیله جزو تجهیزات آزمایشگاه بتن است که برای تعیین وزن مخصوص ظاهری مصالح سنگدانه و بتن تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسایل ظروفی در شکل‌های مختلف هستند که با توجه به وزن مخصوص بتن و سنگدانه‌ها در حجم‌های مختلف ساخته می‌شوند. از جمله وسایلی که در این آزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به قالب وسیله تراکم، ترازو، لیسه، ضربه اختلاط، بیلچه، چکش لاستیکی و صفحه شیشه‌ای اشاره کرد.

این دستگاه برای ساخت نمونه‌های استاندارد آزمایش انبساط سیمان در آزمایش اتوکلاو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قالب‌ها طبق استاندارد جهانی طراحی و ساخته می‌شوند که دارای سه محفظه بوده و متریال به کار رفته در آن از جنس فولاد است. یکی از نکات مهمی که باید در هنگام استفاده از قالب انبساط سیمان به آن توجه داشته باشید نشتی قالب است که باعث می‌شود آزمایش به درستی انجام نگیرد.

از قالب اتوکلاو برای به عمل آوردن و قالب برداری از بتن و در نهایت رسیدن به مقاومت‌های مورد نظر استفاده می‌شود. در مرحله اول انجام این آزمایش بخار آب تحت دما و فشار بسیار زیادی در محفظه بتنی که در آن دستگاه اتوکلاو قرار دارد تزریق می‌شود. وقتی بخار آب تحت این شرایط به دستگاه اتوکلاو منتقل شد، با سرعت بیشتری به اعماق بتن نفوذ کرده و باعث می‌شود که بتن سریع‌تر به شکل قالب در بیاید. دلیل آن هم فشار وارد شده نسبت به فشار موجود در جو خواهد بود.

این نوع از تجهیزات آزمایشگاه خاک زمانی مورد استفاده می‌گیرند که نمونه‌های به دست آمده از فرایند کرگیری به شکل سطوح ناصاف و غیرموازی باشند. به همین دلیل برای این که در آزمایش مقاومت فشاری بر روی این نمونه‌ها هیچ گونه ناهماهنگی هندسی وجود نداشته باشد و کاملاً صاف و یکدست باشند، از قالب کپینگ بتن استفاده می‌شود. از جمله لوازم این دستگاه می‌توان به قالب کپینگ، دستگاه ذوب و مواد آن اشاره کرد.

قالب کپینگ و نمونه بتن

قالب کپینگ نمونه بتن

ورود به صفحه قالب کپینگ

 

از قالب مقاومت فشاری سیمان در تعیین میزان مقاومت فشاری سیمان در محفظه فشاری ملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آزمایش مقاومت فشاری سیمان و ماسه برای تعیین مقدار ملات نرمال سیمان استفاده می‌شود. در واقع به دست آوردن درصد این مقاومت می‌تواند یکی از مهمترین خاصیت‌های سیمان در ساخت سازه باشد. به همین دلیل در تجهیزات آزمایشگاه بتن نمونه‌های مختلفی از آن به فروش می‌رسند.

کوبه بتن(رامر) تجهیز آزمایشگاه بتن برای متراکم کردن بتن تازه و مواد دیگر مورد استفاده در آن، استفاده می‌شود. برای انجام آزمایش تراکم بتن، سه لایه داخل قالب ریخته و به هرکدام ۲۵ ضربه وارد می‌کنند.

کوبه بتن یا رامر

کوبه بتن یا رامر

 

گرمخانه یا آون جزو مجموعه تجهیزات آزمایشگاه بتن است که دارای محفظه استیل بوده که در اطراف گرما ایجاد می‌شود. از این گرما برای استریل و خشک کردن وسایل آزمایشگاهی استفاده می‌شود. در آزمایشگاه بتن گرمخانه یا آون برای آماده کردن نمونه‌های خاک و تست لوازم صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وسایل تعیین ذرات نرم و سست سبک این وسایل شامل اقلام زیر می‌شوند که برای تعیین حالات ذرات خاک به شکل سست، سبک و نرم کاربرد دارند:

 • بشر، آبفشان استوانه‌ای مدرج و همزن پلاستیکی
 • محلول استوک
 • کاردک اسپاچول
ما در گروه صنعتی پی خاک سنگ دو مدل آون داریم که هردو با توجه به نیازی است که ما از شما عزیزان برای شروع کار و کار بلند مدت در آزمایشگاه سراغ داریم.
این دو مدل آون به شرح زیر است :
 • آون صنعتی شیماز
 • آون برند متفرقه

با توجه به نام و عکس های محصولات می توانید بهترین انتخاب را با توجه به هزینه مد نظر برای شروع کار آزمایشگاه خود به کار ببندید.

آون شیماز

ورود به صفحه محصول آون صنعتی شیماز

 

از این تجهیزات آزمایشگاه بتن برای سنجش تغییر شکل عمودی و تعیین مدول الاستیک تحت تنش فشاری طولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به عوامل بسیاری که در تعیین مقاومت بتن تاثیرگذار هستند نمونه‌های آزمایشگاهی بعد از قالبگیری درون حوضچه نگهداری می‌شوند تا در تاثیر آب و رطوبت، میزان مقاومت آن سنجیده شود.

دستگاه آرماتوریاب می‌تواند وضعیت میلگردهای سازه‌های بتنی مانند قطر میلگرد، و محل و کاور میلگردهای مدفون در بتن را نمایش دهد.

کرگیری در لغت به معنای ایجاد حفره یا خارج کردن قسمتی از چیزی است. بنابراین استفاده از دستگاه کرگیری در آزمایشگاه بتن برای برش بتن در انواع مختلف تقویت شده یا معمولی به کار می‌رود.

دستگاه کرگیری بتن

دستگاه کرگیری بتن

 

دستگاه لس آنجلس از تجهیزات آزمایشگاه بتن میباشد و برای تعیین مقاومت سنگدانه‌های کوچک در برابر سایش و ضربه استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌توان به تعیین مقاومت سنگدانه‌های درشت نیز اشاره کرد.

دستگاه لس آنجلس در آزمایشگاه بتن

دستگاه لس آنجلس

 

این دستگاه جهت تقسیم اولیه دقیق مصالح مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از استفاده از این دستگاه این است که دانه بندی اولیه مصالح در چهار گروه بر اساس اندازه از ریز به درشت تقسیم شوند.

 

دستگاه ویکات برای اندازه گیری زمان گیرش اولیه و نهایی انواع سیمان هیدرولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از وسایل جانبی این دستگاه می‌توان به فریم فلزی، اسکیل ایندکس درجه بندی شده، پراب لغزشی پلانگر و پایه شیشه‌ای اشاره کرد.

در آزمایشگاه بتن از آون به عنوان دستگاهی برای تعیین درصد رطوبت خاک استفاده می‌شود. این دستگاه دارای ظرفیت ۵۵ لیتر و دقت 2 درجه سانتی گراد است.

ما در گروه صنعتی پی خاک سنگ دو مدل آون داریم که هردو با توجه به نیازی است که ما از شما عزیزان برای شروع کار و کار بلند مدت در آزمایشگاه سراغ داریم.
این دو مدل آون به شرح زیر است :
 • آون صنعتی شیماز
 • آون برند متفرقه

با توجه به نام و عکس های محصولات می توانید بهترین انتخاب را با توجه به هزینه مد نظر برای شروع کار آزمایشگاه خود به کار ببندید.

آون شیماز

ورود به صفحه آون صنعتی شیماز

 

اتوکلاو از مهمترین تجهیزات آزمایشگاه بتن است که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار جهت استریل کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هدف از آزمایش بلین که با استفاده از دستگاه بلین سیمان انجام می‌شود تعیین سطح مخصوص سیمان است. منظور از سطح مخصوص سیمان سطح جانبی دانه‌های موجود در واحد وزن است.

دستگاه ترمومتر بتن برای اندازه گیری دما یا گرادیان دمایی بتن مورد استفاده بوده که در دو مدل دیجیتال و آنالوگ در سایت پی خاک سنگ به فروش می‌رسند. از این دستگاه در انواع پروژه‌های ساختمانی و روسازی استفاده می‌شود.

چکش اشمیت یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات آزمایشگاه بتن است. این دستگاه روشی سریع و کم هزینه برای تعیین یکنواختی بتن در سازه و یا مقایسه تغییر کیفیت بتن در نقاط مختلف آن به حساب می‌آید. از دیگر کاربردهای این وسیله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارزیابی یکنواختی بتن
 • تعیین کیفیت بتن
 • تعیین کیفیت یکی از ویژگی‌های بتن در برابر دیگر ویژگی‌های آن

چمش اشمیت

چکش اشمیت

مشاهده قیمت و خرید تجهیزات آزمایشگاه بتن

شرکت مهندسی مشاور پی خاک سنگ نزدیک با ۱۷ سال سابقه در حوزه تولید تجهیزات آزمایشگاهی دستگاه‌های دقیق و استانداردی را با قیمت مناسب در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

قیمت تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی بتن نسبت به دقت آنها متفاوت بوده و ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف افزایش یا کاهش پیدا کنند. شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از قیمت‌های تجهیزات آزمایشگاه بتن به صفحه محصولات سایت پی خاک سنگ مراجعه کرده یا با شماره های زیر تماس بگیرید

۳۳۱۶۳۲۲۲ – ۰۲۱

۳۳۰۷۶۰۶۱ – ۰۲۱

اگر سوالی دارید همینجا از ما بپرسید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان به شما پاسخ دهند.

لیست قیمت خرید تجهیزات آزمایشگاه بتن

آخرین به روزرسانی قیمت ها پانزدهم فروردین هزارو چهارصد و سه

نظرات

یک پاسخ

 1. با سلام لطفا با بنده تماس بگیرید …زنگ زدم جوابگو نبودین
  ۰۹۱۷۹۲۱۸۰۳۸
  محمودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز دهید
4.5/5
این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

13