گروه صنعتی پی خاک سنگ

لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه خاک به همراه کاربرد و شرح آزمایش(+مشاهده قیمت و خرید)

لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه خاک

تجهیزات آزمایشگاه خاک اساس تاسیس آزمایشگاه خاک می باشند. در این محتوا تعریف اصولی آزمایشگاه خاک و پارامترهای مورد بررسی در آزمایشگاه مکانیک خاک را توضیح میدهیم. سپس لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه خاک بهمراه عکس و کاربردهایشان در کنار قیمت خرید تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک در اختیارتان قرار خواهیم داد. در انتها میتوانید با ما تماس گرفته و اقدام به خرید نمایید. با پی خاک سنگ همراه باشید.

تجهیزات آزمایشگاه خاک

فهرست مطالب

آزمایشگاه خاک چیست؟

برای انجام پروژه‌های ساختمانی در هر منطقه‌ای لازم است قبل از شروع به کار، مجموعه آزمایش‌هایی بر روی خاک انجام شود که به آن تست خاک یا آزمایش خاک یا Soil test میگویند. حال این آزمایش ها در مکانی با تجهیزات مخصوص انجام میگیرند که به این مکان آزمایشگاه خاک یا آزمایشگاه مکانیک خاک گفته میشود. هدف این آزمایش ها بررسی مناسب بودن شرایط خاک برای ساخت و ساز می باشد.

مردی در حال کار در آزمایشگاه خاک

ویژگی های مورد بررسی در آزمایشگاه خاک

در آزمایش خاک، نمونه خاک با استفاده از تجهیزات مخصوص به آزمایشگاه خاک منتقل شده و برای انجام آزمایش آماده می‌شود. آزمایش‌هایی که بر روی خاک انجام می‌شود ویژگی‌هایی همچون تیپ خاک، ساختار مکانیکی آن و لایه‌های ژئوتکنیکی خاک را مشخص می‌کنند. اهمیت انجام این آزمایش در احداث ساختمان‌هایی با متراژ بالا بوده که مهندسان باید با اطلاعاتی که از آزمایشگاه خاک در اختیارشان قرار می‌گیرد، اقدامات لازم جهت مقاوم‌سازی ساختمان را انجام می‌دهند.

محیط آزمایشگاه خاک

نمونه برداری خاک برای آزمایش

نمونه برداری برای آزمایش توسط تجهیزات آزمایشگاه خاک به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود. اما چند سالی است که نمونه برداری به صورت دستی مورد تایید سازمان نظام مهندسی نیست و همه نمونه برداری‌ها باید با استفاده از تجهیزات به صورت ماشینی انجام گیرند.

وسایل آزمایشگاه خاک

انواع آزمایش های خاک

بعد از نمونه برداری و انجام آزمایش‌ها، گزارشی تهیه می‌شود که سازمان نظام مهندسی به صورت مستقیم بر آن نظارت دارد. از جمله آزمایش‌های خاک عبارتند از:

پارامترهای مورد بررسی در آزمایشگاه خاک کدامند؟

اهمیت تست خاک در ساخت سازه در حالی که ساختمان روی خاک قرار دارد، در این می باشد که وزن ساختمان و تاثیر نیروهای طبیعی مانند باد بر خاک و انتقال مجموعه‌ نیروها، به بافت خاک بستگی دارد. به همین دلیل لازم است تا ویژگی‌های آن توسط تجهیزات آزمایشگاه خاک سنجیده شود. از جمله پارامترهایی که در آزمایشگاه خاک مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • CBR
 • مقاومت برشی تک محور
 • مقاومت فشاری
 • تحکیم نفوذپذیری
 • درصد رطوبت خاک
 • دانه بندی مکانیک خاک
 • تعیین حد روانی
 • تعیین حد خمیری
 • تراکم پراکتور معمولی
 • تراکم اصلاح شده
 • وزن مخصوص خاک
 • وزن مخصوص خاک در محل
 • وزن مخصوص مصالح ریزدانه

با تجهیزات آزمایشگاه خاک چه می‌کنند؟

در آزمایشگاه خاک، از وسایل زیادی برای آزمایش‌های متفاوت بر روی خاک و نمونه‌های خاکی استفاده می‌کنند. این ابزارها برای استفاده دانشمندان و محققان در نظر گرفته شده تا بر روی نمونه خاک آزمایش کرده و اطلاعاتی از قبیل رطوبت، هیدرومتر خاک و تجزیه و تحلیل اندازه ذرات سیلتو خاک را با آن اندازه گیری می‌کنند. به این قبیل دستگاه ها، تجهیزات آزمایشگاه خاک میگویند.

آزمایش تعیین تیپ خاک در آزمایشگاه خاک

برای مثال یکی از آزمایش‌هایی که بر روی نمونه خاک در آزمایشگاه انجام می‌شود، تعیین تیپ خاک است. تعیین تیپ خاک در مقاوم سازی ساختمان و سازه در برابر زلزله اهمیت زیادی دارد. برای انجام این آزمایش نمونه منتقل شده از زمین را تحت استرس برشی یا shear stress قرار می‌دهند تا واکنش‌های آن را در برابر نیروهای مختلف را مشاهده کنند. سپس با توجه به واکنش‌های ضبط شده از خاک مورد نظر، آن را درون یکی از انواع خاک طبقه بندی می‌کنند.

انواع تیپ خاک

تیپ خاک به طور کلی از نظر مقاومت در برابر نیروهای برشی به ۴ گروه از تیپ ۱ تا تیپ ۴ تقسیم بندی می‌شود.  تیپ یک جزو بهترین نوع خاک بوده و مقاومت خوبی در برابر زلزله و نیروهای مشابه دارد. در مقابل آن تیپ ۴ جزو بدترین نوع خاک بوده که کمترین میزان مقاومت را دارا است.

لیست تجهیزات آزمایشگاه خاک

از اساسی ترین شرایط تاسیس آزمایشگاه خاک ، تهیه لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه خاک می باشد. در ادامه علاوه بر شرح کاربرد هر یک از تجهیزات در آزمایشگاه مکانیک خاک، شما میتوانید قیمت آنها را نیز مشاهده فرمایید و برای خرید و مشاوره رایگان با پی خاک سنگ تماس حاصل فرمایید.

ما در پی خاک سنگ، وسایل کامل آزمایش صفحه بارگزاری 30 تن با جک و پمپ جدا را به دو صورت چینی و کارگاهی به فروش می‌رسانیم. همچنین می‌توانید این وسایل را با پمپ یک تکه نیز تهیه کنید.

آزمایش بارگذاری صفحه نوعی آزمایش باربری در جای خاک است، که ظرفیت باربری نهایی خاک تحت یک بار مشخص تعیین می‌شود. با استفاده از این آزمایش صفحه‌ای فولادی بر روی بستر خاک قرار گرفته و نیروی هیدرولیکی بر آن وارد می‌شود تا مقادیر در نشست و میزان بار وارده اندازه‌گیری شود.

با استفاده از این آزمایش می‌توان پارامترهای مانند مقاومت مجاز بستر خاک و ظرفیت باربری نهایی آن را تخمین زد.

تجهیز بارگزاری صفحه آزمایشگاه خاک

عکس تجهیز بارگزاری صفحه

وسایل کامل سند باتل 6 اینچی و 4 اینچی در حال حاضر در لیست تجهیزات آزمایشگاه خاک سایت پی خاک سنگ وجود دارند. از این وسایل و تجهیزات آزمایشگاه خاک برای تعیین میزان تراکم خاک برای زیرسازی و روسازی راه‌ها استفاده می‌شود.

در این آزمایش گودالی با حفره‌ای مشخص حفر می‌شود و مقدار مشخصی از نمونه خاک داخل دستگاه قرار می‌گیرد. سپس داخل دستگاه با مقدار معینی ماسه پر می‌شود و بدین ترتیب حجم حفره به دست می‌آید. بدین ترتیب با در دست داشتن حجم حفره و وزن محتویات می‌توانیم به تراکم خاک را پیدا کنیم.

سند باتل آزمایشگاه خاک

عکس سندباتل

با استفاده از تجهیزات تعیین تطویل و تورق سنگدانه آزمایشگاه خاک میزان سنگدانه‌های غیر قابل استفاده و معیوب داخل خاک محاسبه می‌شود.

وسایل تعیین تطویل و تورق سنگدانه

عکس وسایل تعیین تطویل و تورق سنگدانه

 

دستگاه میکسر هیدرومتری در آزمایشگاه خاک به منظور استفاده در آزمایش‌های هیدرومتری خاک جهت دانه بندی خاک‌های کوچک‌تر از ۷۵ میکرومتر استفاده می شود. میکسر هیدرومتری کارگاهی را نیز می‌توانید در سایت پی خاک سنگ ببینید و تهیه کنید.

میکسر هیدرومتری در آزمایشگاه مکانیک خاک

عکس میکسر هیدرومتری

تجهیزات آزمایش نفوذپذیری خاک برای تعیین نفوذ پذیری خاک‌های دانه درشت مناسب است. قالب‌های این دستگاه از جنس پلکسی گلاس ساخته شده و در دو نوع بار ثابت و بار افتان در مجموعه پی خاک سنگ موجود است.

دستگاه‌های تحکیم آهنی در دو نوع سل برنجی و سل آهنی و همچنین دستگاه تحکیم آلومینیومی با سل برنجی را می‌توانید در فروشگاه پی خاک سنگ ببینید.

آزمایش تحکیم که توسط تجهیزات آزمایشگاه خاک انجام می‌شود، برای تعیین مشخصات تحکیمی خاک برروی نمونه‌های دست نخورده انجام می‌گیرد. با استفاده از این دستگاه میزان بار وارده توسط وزنه‌های استاندارد اعمال شده و میزان افت آن توسط دستگاه اندازه‌گیری با دقت خوانده می‌شود.

لوازم انجام آزمایش حد خمیری خاک برای تعیین حد خمیری خاک به کار گرفته می‌شوند. منظور از حد خمیری درصد رطوبتی است که خاک در آن تا قبل از روان شدن به صورت خمیری رفتار می‌کند.

دستگاه تعیین حد خمیری خاک

عکس دستگاه تعیین حد خمیری خاک

تجهیزات دانسیته صحرایی برای تعیین وزن مخصوص خشک خاک در محل مورد استفاده قرار می‌گیرند. منظور از وزن مخصوص خشک خاک نسبت وزن مخصوص مرطوب خاک در محل به درصد رطوبت همان خاک به اضافه عدد یک است. با تعیین وزن این ویژگی می‌توان با انجام آزمایش تراکم میزان قابلیت کوبیدگی خاک را به دست آورد.

تجهیزات لرزاننده برقی ارزش ماسه ای برای آزمایش خاک به منظور ایجاد جنبش‌های یکنواخت در سطح خاک استفاده می‌شود. هدف از انجام این آزمایش تعیین نسبت حجم ماسه به کل حجم خاک است و با استفاده از آن تعیین می‌کنند ماسه تا چه حد خالص است.

شما می‌توانید لوازم کامل CBR و دستگاه CBR دستی را از پی خاک سنگ تهیه کنید.

تست CBR که توسط این دستگاه انجام می‌شود نوعی آزمایش جهت بدست آوردن ظرفیت باربری‌های مختلف خاک متراکم شده مانند اساس و زیر اساس است.

برای انجام این آزمایش لازم است خاک طبق دستورهای ارائه شده به صورت کامل متراکم شود و سپس میزان نفوذ اهرم در خاک با نسبت میزان نفوذ اهرم در حالت استاندارد مقایسه شده تا از مقایسه این دو نتیجه مقدار CBR خاک مشخص گردد.

دستگاه CBR آزمایشگاه خاک

دستگاه CBR دستی آزمایشگاه خاک

عکس دستگاه CBR

لوازم سه محوری به قطر 38، تبدیل سه محوری و UU به CU و CD، لوازم سه محوری قطر 50 و دستگاه سه محوری کامل با ملحقات CD، UU و CU را می‌توانید در فروشگاه پی خاک سنگ مشاهده و خریداری نمایید.

این دستگاه‌ها از مجموعه تجهیزات آزمایشگاه خاک جزو مطمئن‌ترین روش‌ها جهت تعیین مقاومت فشاری تحکیم نیافته ، زهکشی نشده به روش UU ، CD  و CU و با قابلیت اعمال پس فشار، اندازه گیری فشار آب منفذی و تغییرات حجم خاک هستند. با انجام این آزمایش بر روی ۳ نمونه خاک میزان مقاومت برشی مانند زاویه اصطکاک داخلی و چسبندگی خاک به دست می‌آید.

دستگاه سه محوری آزمایشگاه خاک

عکس دستگاه سه محوری

قالب و چکش تراکم خاک در یکی از مهمترین آزمایش‌های خاک مورد استفاده قرار میگیرد. هدف از انجام این آزمایش تعیین حداکثر دانسیته خشک خاک و رطوبت بهینه متناسب با آن است که به دو روش استاندارد با استفاده از قالب‌هایی با قطر متفاوت به همراه چکشی با وزن معین انجام می‌شود.

قالب تراکم خاک 4 اینچ

قالب تراکم خاک 4 اینچ

ساعت اندیکاتور دو هزارم با کورس 12.7 میلی متر به دو صورت آنالوگ و دیجیتال در پی خاک سنگ به فروش می‌رسد.

از ساعت اندیکاتور در آزمایشگاه خاک برای اندازه گیری خلاصی بین دو قطعه داخلی و خارجی و تاب قطعات و پیچیدگی آنها استفاده می‌شود.

ساعت اندیکاتور آزمایشگاه خاک

عکس ساعت اندیکاتور

دستگاه کاساگراند ، برای ارزیابی رابطه بین درصد رطوبت نمونه خاک و تعداد ضرباتی که برای بسته شدن شیارهای خاک لازم است به کار گرفته می‌شود. یکی دیگر کاربردهای این دستگاه تعیین زمان حالت تغییر خاک از پلاستیک به حالت روانی اشاره کرد.

دستگاه کاساگرانده آزمایشگاه خاک

عکس دستگاه کاساگرانده

دستگاه شیکر برقی برای آزمایش هیدرومتری خاک جهت دانه بندی‌ خاک‌های ریزدانه استفاده می‌شود.

دستگاه شیکر الک برقی آزمایشگاه خاک

عکس دستگاه شیکر الک برقی

تجهیز تک محوری آزمایشگاه خاک برای تعیین مقاومت زهکشی نشده خاک‌های چسبنده استفاده می‌شود. در این آزمایش نمونه‌ای از خاک را تا رسیدن به حالت از هم گسیختگی تحت فشار قرار می‌دهند و بدین ترتیب مقاومت آن را در برابر گسیخته شدن محاسبه خواهد شد.

دستگاه تک محوری آزمایشگاه خاک

عکس دستگاه تک محوری

دستگاه برش مستقیم جهت تعیین پارامترهای مقاومت برشی خاک به کار می رود و مجهز به دو ساعت اندیکاتور با دقت‌های متفاوت و نیز یک رینگ نیرویی با ظرفیت مشخص است. در حال حاضر این دستگاه در دو مدل 30 در 30 و دیجیتال و 10 در 10 در سایت پی خاک سنگ وجود دارد.

دستگاه برش مستقیم آزمایشگاه خاک

عکس دستگاه برش مستقیم

این چکش در مجموعه تجهیزات آزمایشگاه خاک برای سنجش نفوذ خاک در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول این میله به اندازه ۱۴۵ میلیمتر بوده و وزنه پرتاب آن ده کیلوگرم وزن دارد. در نمونه گیری با استفاده از این دستگاه ساختار خاک بدون تغییر در کنار هم قرار گرفته و بافت و رطوبت نمونه به صورت طبیعی حفظ می‌شود.

چکش SPT آزمایشگاه خاک

عکس چکش SPT

از ترازوی دیجیتال در آزمایشگاه خاک برای اندازه گیری وزن اجسام با قطعات مختلف استفاده شده که دقت آن ۰/۰۱ گرم  و با ظرفیت ۶۰۰ گرم، 2 کیلوگرم (نوت بوک) و 30 کیلوگرم در فروشگاه پی خاک سنگ موجود است.

ترازوی دیجیتالی مشکی رنگ آزمایشگاه خاک

ترازوی دیجیتالی سفید رنگ آزمایشگاه خاک

عکس ترازوی دیجیتال آزمایشگاه خاک

پیکنومتر نوعی شیشه آزمایشگاهی پرکاربرد و شبیه بالن ژوژه است که برای تعیین چگالی مایعات و همینطور تعیین چگالی ویژه خاک یا GS از آن استفاده می‌کنند.

پیکنومتر

عکس پیکنومتر

آون 55 لیتری دیجیتال با دریچه خروج بخار و آون 55 لیتری شیماز را می‌توانید همین حالا از طریق سایت پی خاک سنگ سفارش دهید.

آون دیجیتال از تجهیزات آزمایشگاه خاک برای تعیین درصد رطوبت خاک به کار می‌رود.

فور (آون) 55 لیتری شیماز

عکس آون دیجیتال

پودر هگزا متاسفات سدیم در آزمایش هیدرومتری استفاده می شود. این محصول را می‌توانید در بسته بندی یک کیلوگرمی از پی خاک سنگ دریافت کنید.

دستگاه چگالی سنج وظیفه تعیین چگالی خاک را بر عهده دارد. این دستگاه فرانسوی را می‌توانید به صورت آنلاین یا تلفنی از پی خاک سنگ سفارش دهید.

ظروف نمونه‌برداری با درب و بدنه 55، 85 و 90 میلی‌متری در پی خاک سنگ موجود می باشند و میتوانید آنها را خریداری کنید.

 ظروف نمونه برداری خاک

عکس ظروف نمونه برداری خاک

ماسه استاندارد یا ماسه اوتاوا را نیز می‌توانید در بسته بندی یک کیلویی از پی خاک سنگ تهیه کنید. از این محصول برای تعیین دانسیته خاک استفاده می‌شود.

مزور شیشه ای از تجهیزات آزمایشگاه خاک می باشد که در دو نوع 1000 سی سی لبه‌دار و بدون لبه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزور شیشه ای 1000 سی سی

عکس مزور شیشه ای 1000 سی سی

جنس این وزنه از چدن ریخته‌گری شده یا آهن با برش لیزری است. با خرید این محصول از بخش تجهیزات آزمایشگاه خاک سایت پی خاک سنگ، 9 عدد قطعه شامل یک وزنه یک کیلوگرمی، 3 وزنه 2 کیلوگرمی و 5 وزنه 5 کیلوگرمی در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد.

مزور شیشه ای 1000 سی سی

عکس مزور شیشه ای 1000 سی سی

انواع الک آزمایشگاه خاک

عکس انواع الک

مشاهده قیمت و خرید تجهیزات آزمایشگاه خاک

شرکت مهندسی مشاور پی خاک سنگ نزدیک با ۱۷ سال سابقه در زمینه تولید تجهیزات آزمایشگاهی ، دستگاه‌های دقیق و استانداردی را با قیمت مناسب در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

قیمت تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی خاک نسبت به دقت آنها متفاوت بوده و ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف افزایش یا کاهش پیدا کنند. شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از قیمت‌های تجهیزات آزمایشگاه خاک به صفحه محصولات سایت پی خاک سنگ مراجعه کرده یا با شماره های زیر تماس بگیرید

۳۳۱۶۳۲۲۲ – ۰۲۱

۳۳۰۷۶۰۶۱ – ۰۲۱

اگر سوالی دارید همینجا از ما بپرسید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان به شما پاسخ دهند.

لیست قیمت خرید تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک

آخرین به روزرسانی یکم اسفند ماه هزار و چهارصد و دو + تخفیف ویژه روز مهندس

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز دهید
4.5/5
این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

13