گروه صنعتی پی خاک سنگ

معرفی برخی از تجهیزات آزمایشگاه بتن

معرفی برخی از تجهیزات آزمایشگاه بتن

در احداث ساختمان و سازه‌های عمرانی پس از فولاد، بتن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است که کیفیت و میزان مقاومت آن روی مقاومت ساختمان در برابر عوامل طبیعی و محیطی مانند زلزله موثر است. به همین دلیل قبل از شروع به ساخت سازه در آزمایشگاه بتن با استفاده از تجهیزاتی که در آن وجود دارد، آزمایش‌های روی نمونه بتن انجام می‌شود. از آنجایی که بتن از سیمان، سنگدانه، آب و افزودنی‌های دیگری تشکیل می‌شود باید نسبت میزان هر یک از آنها با استفاده از تجهیزات آزمایشگاه بتن و به طور جداگانه انجام شده تا مقدار نسبی آنها به صورت دقیق مشخص شود. در ادامه این مقاله از مجله پی خاک سنگ با ما همراه باشید تا به معرفی نمونه‌هایی از تجهیزات آزمایشگاهی بتن بپردازیم.

مهمترین تجهیزات آزمایشگاه بتن

دستگاه جک بتن شکن

از این دستگاه برای اندازه گیری میزان مقاومت فشاری نمونه بتن با استفاده از نمونه‌های مکعبی و استوانه‌ای استفاده می‌شود. روش کار بدین صورت است که نمونه مورد نظر داخل دستگاه قرار گرفته و با وارد کردن فشار محوری به آن تا زمان ساخته شدن نمونه بتن آن را تحت نیروی فشاری قرار می‌دهند. سپس بعد از ایجاد شدن اولین ترک بر روی نمونه، میزان کاهش مقاومت بتن در مقابل مقدار نیرویی که به آن وارد شده است مشخص شده و اندازه گیری می‌شود.

          جک بتن شکن 

جک خمشی تیر بتنی

دستگاه جک خمشی از جمله مهمترین تجهیزات آزمایشگاه بتن است که با استفاده از آن مقاومت کششی بتن مشخص می‌شود. این دستگاه ساختاری شبیه به دستگاه جک بتن شکن دارد. عدم وجود ترک در سازه‌های بتنی برای حفظ و تداوم میلگردها اهمیت بسیاری دارد. با استفاده از دستگاه جک خمشی مقاومت‌هایی در ظرفیت‌های ۴۰ تا ۲۰۰ تن بر روی نمونه وارد می‌شود تا میزان مقاومت واقعی آن تحت بار کششی محوری سنجیده شود.

دستگاه برش مقاطع بتن و سنگ

گاهی در عملیات‌های ساختمانی نیاز است تا مقاطع بزرگ مانند آجر، بلوک سیمان و یا سرامیک برش داده شوند. در چنین مواقعی برای برش این موارد و همچنین برش مقاطع نمونه‌های استوانه‌ای یا نمونه‌های برداشته شده از محل، از دستگاه برش مقاطع استفاده می‌شود. از جمله ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت تنظیم ارتفاع تیغ
  • مجهز به سیستم خنک کننده
  • مجهز به محفظه تیغ
  • دارای صفحه متحرک برای قرار دادن نمونه در زیر تیغه

دستگاه تعیین درصد تراکم بتن

یکی از تست‌هایی که در آزمایشگاه توسط تجهیزات آزمایشگاه بتن انجام می‌شود به دست آوردن ضریب تراکم بتن است که مقدار آن از نسبت چگالی واقعی به چگالی بتن محاسبه می‌شود. ساختار این دستگاه به گونه‌ای است که دارای دو مخروطی و یک ظرف استوانه‌ای بوده و قیف‌هایی روی آن طراحی شده که برای ریزش بتن در قسمت پایینی دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش بر روی بتن‌هایی که قرار است در جاده سازی مورد استفاده قرار بگیرند انجام می‌شود.

دستگاه تعیین درصد هوای بتن

در زمان شکل گیری بتن و مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده آن مقداری هوا به صورت حباب در بتن شکل می‌گیرد. وجود این فضاهای خالی در بتن به میزان نفوذپذیری آن ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل هنگام انجام آزمایش بر روی نمونه های بتن مقدار هوای محبوس شده در آن را نیز توسط تجهیزات آزمایشگاه بتن اندازه گیری می‌کنند.

 

دستگاه اسلامپ بتن

یکی دیگر از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاه بتن دستگاه اسلامپ است که برای اندازه گیری جریان پذیری بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این آزمایش، بتن تازه داخل قالبی به صورت مخروطی ریخته می‌شود و سپس قالب را برمی‌دارند. بدین ترتیب میزان اسلامپ بتن که همان مقدار افت و پایین آمدن بتن است اندازه گیری می‌شود.

             دستگاه اسلامپ 

میزان مواد، نوع سنگدانه و روش‌های مخلوط کردن در آزمایش اسلامپ تاثیر دارند. ساختار این دستگاه شامل یک مخروط تراکم، شاخص اندازه گیری و خط کش است. از این آزمایش به عنوان مقرون به صرفه‌ترین آزمایش‌هایی که روی بتن انجام می‌شود نام برده می‌شود، زیرا نتیجه آن بلافاصله به دست می‌آید.

قالب نمونه گیری بتن مکعبی چدنی

در آزمایشگاه بتن لازم است برای آماده سازی نمونه‌ها از قالب‌هایی استفاده شود که ابعاد و جنس آنها متفاوت از بتن باشد. به همین منظور از قالب‌های مکعبی که جنس آنها از چدن است استفاده می‌شود.

قالب استوانه ای بتن

قالب استوانه ای بتن از دیگر تجهیزات آزمایشگاه بتن است که برای نمونه گیری از آن به صورت استوانه‌ای استفاده می‌شود. این قالب‌ها تمامی استانداردهای مورد نیاز برای قرارگیری بتن در داخل آن را دارا بوده و در دو نوع فولادی و پلاستیکی و در حجم‌های ۳، ۴ و ۶ اینچ وجود دارند. این قالب‌ها ظروف بسیار خوبی برای اندازه گیری نمونه بتن هستند؛ اما به علت سختی کپینگ کردن و حجم زیاد نمونه‌های استوانه ای در آزمایشگاه، معمولاً از قالب مکعبی بتن استفاده می‌کنند.

تجهیزات آزمایشگاه بتن
 انواع تجهیزات آزمایشگاه بتن 

دستگاه نفوذ پذیری آب در بتن

از این دستگاه که جزو تجهیزات آزمایشگاه بتن محسوب می‌شود برای اندازه گیری میزان عمق نفوذ آب در بتن در مدت زمان و فشار مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این آزمایش نمونه بتن داخل دستگاه قرار گرفته و تحت فشار حداکثری ۱۰ بار توسط کمپرسور خواهد بود. از آنجایی که نفوذ آب در بتن همیشه با یخ زدگی و زنگ زدگی میلگردها همراه است، می‌تواند عامل مخربی برای بتن باشد. به همین دلیل میزان نفوذ آن از جهات مختلف را اندازه گیری می‌کنند تا میزان تخریب بتن را کاهش دهند.

میز ویبره بتن

از این دستگاه برای تولید لرزش در مواد داخل قالب به منظور متراکم و همگن کردن آنها و همچنین از بین بردن فاصله بین مواد فشرده سازی آنها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه حباب‌های موجود در بتن را کاهش داده و باعث می‌شود که سطح یکنواختی در آن ایجاد شود. به همین دلیل وجود میز ویبره بتن در بین تجهیزات آزمایشگاه بتن مهم بوده و جزو وسایلی است که به کاهش مقاومت و ترک‌هایی که ممکن است در آینده بر روی بتن ایجاد شوند کمک می‌کند.

دستگاه التراسونیک بتن

از دستگاه التراسونیک برای تعیین میزان همگنی و مقاومت بتن استفاده می‌شود. روش کار این دستگاه بدین صورت است که با ارسال پالس‌های التراسونیک با سرعت ۳ تا ۵ کیلومتر بر ثانیه از بین بتن، ناپیوستگی‌‌های ریزی که در ساختار آن وجود دارد را نشان می‌دهد. این آزمایش با در اختیار قرار دادن مقاومت فشاری، نسبی طول و ابعاد ترک‌های ایجاد شده در بتن می‌توانند به مهندسین در مقاوم سازی سازه‌های آنها کمک کنند. علاوه بر این دستگاه التراسونیک بتن کیفیت دانه بندی در بتن، عمق ترک‌های موجود و همچنین منحنی دانه بندی بتن را نیز مشخص می‌کند.

میکسر بتن گیربکسی

این دستگاه از مجموعه تجهیزات آزمایشگاه بتن برای مخلوط کردن بتن استفاده شده که دارای پره متحرک درون یک استوانه بوده و مواد بتن داخل آن قرار می‌گیرد. در نهایت با میکس کردن آنها اختلاط یکنواختی از کیفیت بتن را به ما ارائه می‌دهند. میکسرها در سایز بزرگتر با حجم ۶۰ تا ۲۰۰ لیتر نیز طراحی شده‌اند که قابلیت نصب بر روی کامیون را داشته و می‌توان از آنها برای بتن ریزی در سطح جاده‌ها و … استفاده کرد.

خرید اینترنتی تجهیزات آزمایشگاه بتن از پی خاک سنگ

اگر به دنبال خرید تجهیزات آزمایشگاهی هستید شرکت پی خاک سنگ این شرایط را فراهم کرده است تا بتوانید محصولات مورد نظر خود را از لحاظ قیمت و مقایسه با دیگر محصولات مشاهده کنید. تا در نهایت بتوانید بهترین کیفیت و قیمت را برای خرید تجهیزات آزمایشگاه بتن داشته باشید. علاوه بر این در صورت هرگونه مشکل و نیاز به مشاوره می‌توانید با همکاران ما، در پی خاک سنگ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز دهید
4.5/5
این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

13