گروه صنعتی پی خاک سنگ

تجهیزات آزمایشگاه خاک

تجهیزات آزمایشگاه خاک

تجهیزات آزمایشگاه خاک از پایه ای ترین و مهمترین موارد تاسیس آزمایشگاه خاک می باشند. ابتدا تعریف درست و جامعی از اینکه آزمایشگاه خاک چیست و چه پارامترهایی در آزمایشگاه مکانیک خاک مورد بررسی قرار می‌گیرند، ارائه می دهیم. سپس لیست کاملی از تجهیزات آزمایشگاه خاک بهمراه کاربردهایشان در کنار قیمت خرید تجهیزات آزمایشگاه مکانیک خاک را در اختیارتان قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آزمایشگاه خاک چیست؟

برای انجام پروژه‌های ساختمانی در هر منطقه‌ای لازم است قبل از شروع به کار، مجموعه آزمایش‌هایی بر روی خاک انجام شود که به آن تست خاک یا آزمایش خاک یا Soil test میگویند. حال این آزمایش ها در مکانی با تجهیزات مخصوص انجام میگیرند که به این مکان آزمایشگاه خاک یا آزمایشگاه مکانیک خاک گفته میشود. هدف این آزمایش ها بررسی مناسب بودن شرایط خاک برای ساخت و ساز می باشد.

ویژگی های مورد بررسی در آزمایشگاه خاک

در آزمایش خاک، نمونه خاک با استفاده از تجهیزات مخصوص به آزمایشگاه خاک منتقل شده و برای انجام آزمایش آماده می‌شود. آزمایش‌هایی که بر روی خاک انجام می‌شود ویژگی‌هایی همچون تیپ خاک، ساختار مکانیکی آن و لایه‌های ژئوتکنیکی خاک را مشخص می‌کنند. اهمیت انجام این آزمایش در احداث ساختمان‌هایی با متراژ بالا بوده که مهندسان باید با اطلاعاتی که از آزمایشگاه خاک در اختیارشان قرار می‌گیرد، اقدامات لازم جهت مقاوم‌سازی ساختمان را انجام می‌دهند.

نمونه برداری خاک برای آزمایش

نمونه برداری برای آزمایش توسط تجهیزات آزمایشگاه خاک به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود. اما چند سالی است که نمونه برداری به صورت دستی مورد تایید سازمان نظام مهندسی نیست و همه نمونه برداری‌ها باید با استفاده از تجهیزات به صورت ماشینی انجام گیرند.

آزمایش های خاک

بعد از نمونه برداری و انجام آزمایش‌ها، گزارشی تهیه می‌شود که سازمان نظام مهندسی به صورت مستقیم بر آن نظارت دارد. از جمله آزمایش‌های خاک عبارتند از:

 • آزمایش نفوذ استاندارد
 • آزمایش هم ارز ماسه‌ای
 • آزمایش هیدرومتری
 • آزمایش حد روانی
 • آزمایش دانه بندی به روش سرند کردن
 • آزمایش برش مستقیم
 • آزمایش سه محوری
 • آزمایش ضریب نفوذپذیری با بار آبی افتان
 • تعیین ضریب نفوذپذیری با بار آبی ثابت
 • آزمایش تحکیم
 • آزمایش تراکم

پارامترهای مورد بررسی در آزمایشگاه خاک کدامند؟

اهمیت تست خاک در ساخت سازه در حالی که ساختمان روی خاک قرار دارد، در این می باشد که وزن ساختمان و تاثیر نیروهای طبیعی مانند باد بر خاک و انتقال مجموعه‌ نیروها، به بافت خاک بستگی دارد. به همین دلیل لازم است تا ویژگی‌های آن توسط تجهیزات آزمایشگاه خاک سنجیده شود. از جمله پارامترهایی که در آزمایشگاه خاک مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • CBR
 • مقاومت برشی تک محور
 • مقاومت فشاری
 • تحکیم نفوذپذیری
 • درصد رطوبت خاک
 • دانه بندی مکانیک خاک
 • تعیین حد روانی
 • تعیین حد خمیری
 • تراکم پراکتور معمولی
 • تراکم اصلاح شده
 • وزن مخصوص خاک
 • وزن مخصوص خاک در محل
 • وزن مخصوص مصالح ریزدانه

با تجهیزات آزمایشگاه خاک چه می‌کنند؟

در آزمایشگاه خاک، از وسایل زیادی برای آزمایش‌های متفاوت بر روی خاک و نمونه‌های خاکی استفاده می‌کنند. این ابزارها برای استفاده دانشمندان و محققان در نظر گرفته شده تا بر روی نمونه خاک آزمایش کرده و اطلاعاتی از قبیل رطوبت، هیدرومتر خاک و تجزیه و تحلیل اندازه ذرات سیلتو خاک را با آن اندازه گیری می‌کنند. به این قبیل دستگاه ها، تجهیزات آزمایشگاه خاک میگویند.

آزمایش تعیین تیپ خاک در آزمایشگاه خاک

برای مثال یکی از آزمایش‌هایی که بر روی نمونه خاک در آزمایشگاه انجام می‌شود، تعیین تیپ خاک است. تعیین تیپ خاک در مقاوم سازی ساختمان و سازه در برابر زلزله اهمیت زیادی دارد. برای انجام این آزمایش نمونه منتقل شده از زمین را تحت استرس برشی یا shear stress قرار می‌دهند تا واکنش‌های آن را در برابر نیروهای مختلف را مشاهده کنند. سپس با توجه به واکنش‌های ضبط شده از خاک مورد نظر، آن را درون یکی از انواع خاک طبقه بندی می‌کنند.

انواع تیپ خاک

تیپ خاک به طور کلی از نظر مقاومت در برابر نیروهای برشی به ۴ گروه از تیپ ۱ تا تیپ ۴ تقسیم بندی می‌شود.  تیپ یک جزو بهترین نوع خاک بوده و مقاومت خوبی در برابر زلزله و نیروهای مشابه دارد. در مقابل آن تیپ ۴ جزو بدترین نوع خاک بوده که کمترین میزان مقاومت را دارا است.

لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه خاک

از اساسی ترین شرایط تاسیس آزمایشگاه خاک ، تهیه لیست کامل تجهیزات آزمایشگاه خاک می باشد. در ادامه علاوه بر شرح کاربرد هر یک از تجهیزات در آزمایشگاه مکانیک خاک، شما میتوانید قیمت آنها را نیز مشاهده فرمایید و برای خرید و مشاوره رایگان با پی خاک سنگ تماس حاصل فرمایید.

وسایل کامل بارگذاری صفحه

ما در پی خاک سنگ، وسایل کامل آزمایش صفحه بارگزاری 30 تن با جک و پمپ جدا را به دو صورت چینی و کارگاهی به فروش می‌رسانیم. همچنین می‌توانید این وسایل را با پمپ یک تکه نیز تهیه کنید.

آزمایش بارگذاری صفحه نوعی آزمایش باربری در جای خاک است، که ظرفیت باربری نهایی خاک تحت یک بار مشخص تعیین می‌شود. با استفاده از این آزمایش صفحه‌ای فولادی بر روی بستر خاک قرار گرفته و نیروی هیدرولیکی بر آن وارد می‌شود تا مقادیر در نشست و میزان بار وارده اندازه‌گیری شود.

با استفاده از این آزمایش می‌توان پارامترهای مانند مقاومت مجاز بستر خاک و ظرفیت باربری نهایی آن را تخمین زد.

 

تجهیز بارگزاری صفحه آزمایشگاه خاک

وسایل کامل آزمایش صفحه بارگذاری ۳۰ تن با جک و پمپ جدا (چینی)

وسایل کامل آزمایش صفحه بارگذاری ۳۰ تن با جک و پمپ جدا (کارگاهی)

وسایل کامل آزمایش صفحه بارگذاری ۳۰ تن با جک و پمپ یک تکه

 

وسایل کامل سند باتل

وسایل کامل سند باتل 6 اینچی و 4 اینچی در حال حاضر در لیست تجهیزات آزمایشگاه خاک سایت پی خاک سنگ وجود دارند. از این وسایل و تجهیزات آزمایشگاه خاک برای تعیین میزان تراکم خاک برای زیرسازی و روسازی راه‌ها استفاده می‌شود.

در این آزمایش گودالی با حفره‌ای مشخص حفر می‌شود و مقدار مشخصی از نمونه خاک داخل دستگاه قرار می‌گیرد. سپس داخل دستگاه با مقدار معینی ماسه پر می‌شود و بدین ترتیب حجم حفره به دست می‌آید. بدین ترتیب با در دست داشتن حجم حفره و وزن محتویات می‌توانیم به تراکم خاک را پیدا کنیم.

سند باتل آزمایشگاه خاک

وسایل کامل سندباتل ۶ اینچی

وسایل کامل سندباتل ۴ اینچی

وسایل تعیین تطویل و تورق سنگدانه

با استفاده از تجهیزات تعیین تطویل و تورق سنگدانه آزمایشگاه خاک میزان سنگدانه‌های غیر قابل استفاده و معیوب داخل خاک محاسبه می‌شود.

وسایل تعیین تطویل و تورق سنگدانه

وسایل تعیین تطویل و تورق سنگدانه

میکسر هیدرومتری

دستگاه میکسر هیدرومتری در آزمایشگاه خاک به منظور استفاده در آزمایش‌های هیدرومتری خاک جهت دانه بندی خاک‌های کوچک‌تر از ۷۵ میکرومتر استفاده می شود. میکسر هیدرومتری کارگاهی را نیز می‌توانید در سایت پی خاک سنگ ببینید و تهیه کنید.

میکسر هیدرومتری در آزمایشگاه مکانیک خاک

لوازم کامل آزمایش نفوذپذیری

تجهیزات آزمایش نفوذپذیری خاک برای تعیین نفوذ پذیری خاک‌های دانه درشت مناسب است. قالب‌های این دستگاه از جنس پلکسی گلاس ساخته شده و در دو نوع بار ثابت و بار افتان در مجموعه پی خاک سنگ موجود است.

 

انواع دستگاه تحکیم

دستگاه‌های تحکیم آهنی در دو نوع سل برنجی و سل آهنی و همچنین دستگاه تحکیم آلومینیومی با سل برنجی را می‌توانید در فروشگاه پی خاک سنگ ببینید.

آزمایش تحکیم که توسط تجهیزات آزمایشگاه خاک انجام می‌شود، برای تعیین مشخصات تحکیمی خاک برروی نمونه‌های دست نخورده انجام می‌گیرد. با استفاده از این دستگاه میزان بار وارده توسط وزنه‌های استاندارد اعمال شده و میزان افت آن توسط دستگاه اندازه‌گیری با دقت خوانده می‌شود.

 

دستگاه تعیین حد خمیری خاک

لوازم انجام آزمایش حد خمیری خاک برای تعیین حد خمیری خاک به کار گرفته می‌شوند. منظور از حد خمیری درصد رطوبتی است که خاک در آن تا قبل از روان شدن به صورت خمیری رفتار می‌کند.

دستگاه تعیین حد خمیری خاک

تجهیزات دانسیته(چگالی) صحرایی

تجهیزات دانسیته صحرایی برای تعیین وزن مخصوص خشک خاک در محل مورد استفاده قرار می‌گیرند. منظور از وزن مخصوص خشک خاک نسبت وزن مخصوص مرطوب خاک در محل به درصد رطوبت همان خاک به اضافه عدد یک است. با تعیین وزن این ویژگی می‌توان با انجام آزمایش تراکم میزان قابلیت کوبیدگی خاک را به دست آورد.

لرزاننده برقی ارزش ماسه ای

تجهیزات لرزاننده برقی ارزش ماسه ای برای آزمایش خاک به منظور ایجاد جنبش‌های یکنواخت در سطح خاک استفاده می‌شود. هدف از انجام این آزمایش تعیین نسبت حجم ماسه به کل حجم خاک است و با استفاده از آن تعیین می‌کنند ماسه تا چه حد خالص است.

دستگاه CBR

شما می‌توانید لوازم کامل CBR و دستگاه CBR دستی را از پی خاک سنگ تهیه کنید.

تست CBR که توسط این دستگاه انجام می‌شود نوعی آزمایش جهت بدست آوردن ظرفیت باربری‌های مختلف خاک متراکم شده مانند اساس و زیر اساس است.

برای انجام این آزمایش لازم است خاک طبق دستورهای ارائه شده به صورت کامل متراکم شود و سپس میزان نفوذ اهرم در خاک با نسبت میزان نفوذ اهرم در حالت استاندارد مقایسه شده تا از مقایسه این دو نتیجه مقدار CBR خاک مشخص گردد.

 

دستگاه CBR آزمایشگاه خاک

دستگاه CBR دستی آزمایشگاه خاک

دستگاه CBR

دستگاه سه محوری

لوازم سه محوری به قطر 38، تبدیل سه محوری و UU به CU و CD، لوازم سه محوری قطر 50 و دستگاه سه محوری کامل با ملحقات CD، UU و CU را می‌توانید در فروشگاه پی خاک سنگ مشاهده و خریداری نمایید.

این دستگاه‌ها از مجموعه تجهیزات آزمایشگاه خاک جزو مطمئن‌ترین روش‌ها جهت تعیین مقاومت فشاری تحکیم نیافته ، زهکشی نشده به روش UU ، CD  و CU و با قابلیت اعمال پس فشار، اندازه گیری فشار آب منفذی و تغییرات حجم خاک هستند. با انجام این آزمایش بر روی ۳ نمونه خاک میزان مقاومت برشی مانند زاویه اصطکاک داخلی و چسبندگی خاک به دست می‌آید.

دستگاه سه محوری آزمایشگاه خاک

قالب و چکش تراکم خاک

قالب و چکش تراکم خاک در یکی از مهمترین آزمایش‌های خاک مورد استفاده قرار میگیرد. هدف از انجام این آزمایش تعیین حداکثر دانسیته خشک خاک و رطوبت بهینه متناسب با آن است که به دو روش استاندارد با استفاده از قالب‌هایی با قطر متفاوت به همراه چکشی با وزن معین انجام می‌شود.

قالب تراکم خاک 4 اینچ

قالب تراکم خاک 4 اینچ

ساعت اندیکاتور

ساعت اندیکاتور دو هزارم با کورس 12.7 میلی متر به دو صورت آنالوگ و دیجیتال در پی خاک سنگ به فروش می‌رسد.

از ساعت اندیکاتور در آزمایشگاه خاک برای اندازه گیری خلاصی بین دو قطعه داخلی و خارجی و تاب قطعات و پیچیدگی آنها استفاده می‌شود.

ساعت اندیکاتور یک هزارم با کورس 12.7 میلی‌متر (آنالوگ)

دستگاه کاساگرانده

دستگاه کاساگراند ، برای ارزیابی رابطه بین درصد رطوبت نمونه خاک و تعداد ضرباتی که برای بسته شدن شیارهای خاک لازم است به کار گرفته می‌شود. یکی دیگر کاربردهای این دستگاه تعیین زمان حالت تغییر خاک از پلاستیک به حالت روانی اشاره کرد.

 

دستگاه کاساگرانده آزمایشگاه خاک

دستگاه کاساگرانده

دستگاه شیکر برقی

دستگاه شیکر برقی برای آزمایش هیدرومتری خاک جهت دانه بندی‌ خاک‌های ریزدانه استفاده می‌شود.

 

دستگاه شیکر الک برقی آزمایشگاه خاک

دستگاه شیکر الک برقی

دستگاه تک محوری

تجهیز تک محوری آزمایشگاه خاک برای تعیین مقاومت زهکشی نشده خاک‌های چسبنده استفاده می‌شود. در این آزمایش نمونه‌ای از خاک را تا رسیدن به حالت از هم گسیختگی تحت فشار قرار می‌دهند و بدین ترتیب مقاومت آن را در برابر گسیخته شدن محاسبه خواهد شد.

دستگاه تک محوری آزمایشگاه خاک

دستگاه تک محوری

دستگاه برش مستقیم

دستگاه برش مستقیم جهت تعیین پارامترهای مقاومت برشی خاک به کار می رود و مجهز به دو ساعت اندیکاتور با دقت‌های متفاوت و نیز یک رینگ نیرویی با ظرفیت مشخص است. در حال حاضر این دستگاه در دو مدل 30 در 30 و دیجیتال و 10 در 10 در سایت پی خاک سنگ وجود دارد.

 

دستگاه برش مستقیم آزمایشگاه خاک

چکش SPT

این چکش در مجموعه تجهیزات آزمایشگاه خاک برای سنجش نفوذ خاک در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول این میله به اندازه ۱۴۵ میلیمتر بوده و وزنه پرتاب آن ده کیلوگرم وزن دارد. در نمونه گیری با استفاده از این دستگاه ساختار خاک بدون تغییر در کنار هم قرار گرفته و بافت و رطوبت نمونه به صورت طبیعی حفظ می‌شود.

چکش SPT آزمایشگاه خاک

چکش SPT

ترازوی دیجیتال آزمایشگاه خاک

از ترازوی دیجیتال در آزمایشگاه خاک برای اندازه گیری وزن اجسام با قطعات مختلف استفاده شده که دقت آن ۰/۰۱ گرم  و با ظرفیت ۶۰۰ گرم، 2 کیلوگرم (نوت بوک) و 30 کیلوگرم در فروشگاه پی خاک سنگ موجود است.

ترازوی دیجیتالی مشکی رنگ آزمایشگاه خاک

ترازوی دیجیتالی سفید رنگ آزمایشگاه خاک

ترازوی دیجیتال ۶۰۰ گرمی آزمایشگاه خاک

پیکنومتر

پیکنومتر نوعی شیشه آزمایشگاهی پرکاربرد و شبیه بالن ژوژه است که برای تعیین چگالی مایعات و همینطور تعیین چگالی ویژه خاک یا GS از آن استفاده می‌کنند.

پیکنومتر

پیکنومتر

آون دیجیتال

آون 55 لیتری دیجیتال با دریچه خروج بخار و آون 55 لیتری شیماز را می‌توانید همین حالا از طریق سایت پی خاک سنگ سفارش دهید.

آون دیجیتال از تجهیزات آزمایشگاه خاک برای تعیین درصد رطوبت خاک به کار می‌رود.

فور (آون) 55 لیتری شیماز

آون دیجیتال

پودر هگزا متاسفات سدیم

پودر هگزا متاسفات سدیم در آزمایش هیدرومتری استفاده می شود. این محصول را می‌توانید در بسته بندی یک کیلوگرمی از پی خاک سنگ دریافت کنید.

 

چگالی سنج

دستگاه چگالی سنج وظیفه تعیین چگالی خاک را بر عهده دارد. این دستگاه فرانسوی را می‌توانید به صورت آنلاین یا تلفنی از پی خاک سنگ سفارش دهید.

 

ظروف تعیین رطوبت خاک

ظروف نمونه‌برداری با درب و بدنه 55، 85 و 90 میلی‌متری در پی خاک سنگ موجود می باشند و میتوانید آنها را خریداری کنید.

 ظروف نمونه برداری خاک

ظروف نمونه برداری خاک

ماسه استاندارد

ماسه استاندارد یا ماسه اوتاوا را نیز می‌توانید در بسته بندی یک کیلویی از پی خاک سنگ تهیه کنید. از این محصول برای تعیین دانسیته خاک استفاده می‌شود.

مزور شیشه ای

مزور شیشه ای از تجهیزات آزمایشگاه خاک می باشد که در دو نوع 1000 سی سی لبه‌دار و بدون لبه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزور شیشه ای 1000 سی سی

وزنه تحکیم

جنس این وزنه از چدن ریخته‌گری شده یا آهن با برش لیزری است. با خرید این محصول از بخش تجهیزات آزمایشگاه خاک سایت پی خاک سنگ، 9 عدد قطعه شامل یک وزنه یک کیلوگرمی، 3 وزنه 2 کیلوگرمی و 5 وزنه 5 کیلوگرمی در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد.

انواع الک

انواع الک آزمایشگاه خاک

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به این مطلب امتیاز دهید
4.5/5
این مطلب را به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

13